Desi Ghee 5kg Price In India- Shahjighee

Desi Ghee 5kg Price In India- Shahjighee

A2 desi ghee is the purest ghee available. Because A2 ghee is made in India using the traditional hand-churned bilona method from superior desi cow's milk. It is an ancient Vedic method of making ghee.

Ghee is available in two varieties:

  1. Normal Ghee or Market Ghee
  2. A2 Desi Ghee or Organic Ghee

A2 Desi Ghee is the most popular because it is the purest form of ghee and has numerous health benefits. As a result, A2 ghee is recommended by the majority of doctors, nutritionists, and health experts.

You've come to the right place if you want to buy or learn more about the best desi ghee 5 liters price in India. Today, we'll look at the prices of pure A2 desi ghee in India.

Desi Ghee Price 5 liters Calculation

Note:
When it comes to ghee, 1 kg is not equal to 1 liter. Because

At 30°C, ghee has a specific density of 0.91.
As a result, the mass of 1 liter of Ghee = 0.91✖1000ml = 910 grams.

Price of production of 5 Liter of Pure Desi Ghee

To make 1 liter of pure Desi ghee, the bilona method requires 25-28 liters of Desi cow's milk (ghee made from curd). Depending on the Desi cow breed, such as Gir or Sahiwal, a liter of Desi milk costs between 70 and 120 rupees.

1 liter of Pure Desi Ghee required 25-28 liters of milk

If we take the cheapest option, the price of a liter of Desi Ghee is equal to 25 liters multiplied by 70 rupees equaling ₹1,750.

Similarly, 5 liters of pure desi cow ghee costs Rs. 1,750 ✖5 = Rs. ₹8,750/-.

2) If we take the most expensive option, the price of 1 liter of Desi Ghee is = 28 liters x 120 = ₹3,360/-

Similarly, the cost of 5 liters of pure desi cow ghee is equal to ₹3,360 ✖ 5 = ₹16,800/-

So, the average price of one liter of pure desi cow ghee = (₹1,750 + ₹3,360)/2 = ₹2,555/-

Similarly, the average price of 5 liters of pure desi cow ghee = (₹8,750 + ₹16,800)/2 =12,775/-

Ghee jars cost between ₹50 and ₹150.

So the total cost of producing 5 liters of normal ghee is approximately = ₹8,750 to ₹16,800 + Ghee Jar Cost + Delivery Charge + 18% GST tax.

Ghee prices vary depending on the breed of desi cow, so if someone is selling ghee for less than this price, the ghee is not original or the company is offering a discount to gain a new customer.

We recommend consuming A2 Desi Ghee to keep your and your family's health in check. A2 desi ghee is available for purchase directly from our farm.

You can buy mother's hand made pure desi ghee from our farm here.
sahiwal cow ghee
Desi Sahiwal Cow Ghee
gir cow ghee
Desi Gir Cow Ghee
buy now
buy gir cow ghee

Normal Ghee Price 5 liters Calculation

Price of production of 5 Liters of Normal Ghee

Normal ghee has a low production cost because it is made from milk cream, and it is referred to as low-quality ghee. The market price for 1 kg of milk cream is between ₹200 and ₹250.

1 kg of milk cream can yield approximately 1/2 kg of ghee.

If we take the cheapest option, the price of a liter of normal Ghee is equal to the cost of 2 kg of milk cream i.e. ₹200 x 2 = ₹400.

Similarly, 5 liters of normal cow ghee costs = ₹400 ✖5 = ₹2, 000/-.
2) If we take the most expensive option, the price of 1 liter of normal ghee is = ₹250 x 2 = ₹500.

Similarly, the cost of 5 liters of normal cow ghee is equal to ₹500 ✖ 5 = ₹2,500/-
So, the average price of 1 liter of normal cow ghee = (₹400 + ₹500)/2 = ₹450/-
Similarly, the average price of 5 liters of normal cow ghee = (₹2, 000 + ₹2,500)/2 = ₹2,250/-

So the total cost of producing 5 liters of normal ghee is approximate = ₹2, 000 to ₹2,500 + Ghee Jar Cost + Delivery Charge + 18% GST tax.

So, if you see ghee in the market for ₹400 to ₹500 per liter, it is made from cream and has a low nutritional value. We do not recommend regular ghee because it causes more harm than good to your body. To keep your and your family's health in check, we recommend consuming A2 Desi Ghee. A2 desi ghee is available for purchase directly from our farm.

Industrial Ghee Price 5 liters Calculation

Price of production of 5 Liters of Industrial Ghee

Because industrial ghee is made from butter using machines, the production cost is very low.

Butter is purchased at a low cost by industries.
Machines were used to extract ghee (clarified butter) from butter.

So, the market price for 1 liter of industrial ghee is approximately = ₹200 - ₹450 kg. And for 5 liters, it would be ₹1,000 - ₹2,250/-.

This ghee is known as "market ghee" and is of very low quality. It causes more harm than good. As a result, we do not recommend eating market ghee to our customers.

We recommend consuming A2 Desi Ghee to maintain your and your family's health. You can purchase A2 desi ghee directly from our farm.

Also Read;

RuffRuff App RuffRuff App by Tsun
Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.