Desi Ghee 15kg Tin Price - Shahjighee

Desi Ghee 15kg Tin Price - Shahjighee

A2 desi ghee is the purest type of ghee on the market. Because A2 ghee is made from superior desi cow's milk in India using the traditional hand-churned bilona method. It is a traditional Vedic method of producing ghee.

There are two kinds of ghee available:

  • A2 Desi Ghee or Organic Ghee
  • Plain Ghee or Market Ghee

Most people prefer A2 Desi Ghee because it is the purest form of ghee and has numerous health benefits. As a result, most doctors, nutritionists, and health experts recommend A2 ghee.

So, if you're looking to buy or learn more about the best desi ghee 15 liters price in India, you've come to the right place. Today, we'll show you a price list for pure A2 desi ghee in India.

Desi Ghee Price 15 liters Calculation

[IMPORTANT] 

When it comes to ghee, 1 kg is not equal to 1 liter. Because

At 30°C, ghee has a specific density of 0.91.

As a result, the mass of 1 liter of Ghee = 0.91✖1000ml = 910 grams.

Price of production of 15 Liter of Pure Desi Ghee

The bilona method used 25-28 liters of desi cow's milk to make 1 liter of Pure Desi Ghee (ghee made from curd), 1 liter of Desi Milk costs between 70 and 120 rupees, depending on the Desi Cow Breed, such as Gir or Sahiwal.

1 liter of Pure Desi Ghee required 25-28 liters of milk

  • If we take the cheapest option, the price of a liter of Desi Ghee is equal to 25 liters multiplied by 70 rupees equaling 1,750.
  • Similarly, 15 liters of pure desi cow ghee costs Rs. 1,750 ✖15 = Rs. 26,250/-.

2) If we take the most expensive option, the price of 1 liter of Desi Ghee is = 28 liters x 120 = 3,360/-

  1.  Similarly, the cost of 15 liters of pure desi cow ghee is equal to 3,360 ✖ 15 = 50,400/-

So, the average price of one liter of pure desi cow ghee = (1,750 + 3,360)/2 = 2,555/-

  • Similarly, the average price of 15 liters of pure desi cow ghee = (₹26,250 + 50,400)/2 = 38,325/-

Ghee jars cost between 50 and 150.

So the total cost of producing 15 liters of pure Desi ghee is approximate = 26,250 to 50,400 + Ghee Jar Cost + Delivery Charge + 18% GST tax.

Ghee prices vary according to the desi cow breed, so if someone is selling ghee for less than this price, the ghee is not original or the company is offering a discount to gain a new customer.

To keep your and your family's health in check, we recommend that you consume A2 Desi Ghee. You can purchase A2 desi ghee directly from our farm.

So you can buy mother's hand made pure desi ghee from our farm here.
desi ghee 15kg tin
buy gir cow ghee

Normal Ghee Price 15 liters Calculation

Price of production of 15 Liters of Normal Ghee

Because normal ghee is made from milk cream, the production cost is low, and it is referred to as low-quality ghee. The market price for 1 kg of milk cream is approximately 200–250 kg.

1 kg of milk cream can yield approximately 1/2 kg of ghee.

  • If we take the cheapest option, the price of a liter of normal Ghee is equal to the cost of 2 kg of milk cream i.e. ₹200 x 2 = 400.
  • Similarly, 15 liters of normal cow ghee costs = 400 ✖15 = 6, 000/-.

2) If we take the most expensive option, the price of 1 liter of normal ghee is = ₹250 x 2 = 500.

  1. Similarly, the cost of 15 liters of normal cow ghee is equal to 500 ✖ 15 = 7,500/-

So, the average price of 1 liter of normal cow ghee = (400 + 500)/2 = 450/-

  • Similarly, the average price of 15 liters of normal cow ghee = (6, 000 + 7,500)/2 = 6,750/-

So the total cost of producing 15 liters of normal ghee is approximate = 6,000 to 7,500 + Ghee Jar Cost + Delivery Charge + 18% GST tax.

So, if you see ghee priced around 400 to 500 per liter in the market, it is made from cream and has a low nutritional value. We do not recommend regular ghee because it does more harm than good to your body.

We recommend that you consume A2 Desi Ghee to maintain your and your family's health. You can purchase A2 desi ghee directly from our farm.

Industrial Ghee Price 1kg Calculation

Price of production of 15 Liter of Industrial Ghee

Because industrial ghee is made from butter using machines, the production cost is very low.

Butter is purchased at a low cost by industries.

Machines were used to extract ghee (clarified butter) from butter.

So, the market price for 1 liter of industrial ghee is approximately = 200 - 450 kg. And for 15 liters, it would be 3,000 - 6,750/-. 

This ghee is known as "market ghee" and is of very low quality. It causes more harm than good. As a result, we do not recommend eating market ghee to our customers.

We recommend that you consume A2 Desi Ghee to maintain your and your family's health. You can purchase A2 desi ghee directly from our farm.

Also Read;

 Buy mother's hand made pure desi ghee from our farm here.
desi ghee 15kg tin
buy gir cow ghee
    1 out of ...
    Back to blog

    Leave a comment

    Please note, comments need to be approved before they are published.